12:00

Kalendarium prac ogrodniczych - Styczeń

Zaczynamy zmiany na blogu - już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem pisania postów poradnikowych, nareszcie udało mi się zacząć kalendarium. Styczniowe troszeczkę spóźnione, kolejne będą pojawiać się pod sam koniec poprzedniego miesiąca. Planuję również dodanie zakładek na górze strony, dzięki czemu można będzie łatwiej znaleźć posty o różnej tematyce. W planach mam też inne niż kalendarium posty poradnikowe - nie znaczy to jednak, że przestanę pokazywać relacje z działki, to był, jest i będzie blog-pamiętnik o losach Truskawkowej Działki. Chcę jednak podzielić się całym zebranym materiałem dotyczącym ogrodnictwa, dajcie znać, czy taki post się Wam podoba. 1
Śnieg i lód – po obfitych opadach śniegu strząsamy śnieg z gałęzi drzew i krzewów; nadmiar śniegu gromadzimy pod drzewami i krzewami oraz na pustych rabatach, z wyjątkiem tych z roślinami cebulowymi. Nigdy nie gromadzimy w pobliżu roślin śniegu posypanego solą! Pamiętajmy również o usunięciu śniegu z tuneli foliowych i szklarni.

Dokarmianie ptaków – wraz z nadejściem opadów śniegu zaczynamy dokarmiać ptaki. Pamiętajmy o podawaniu właściwych rodzajów pożywienia i usuwaniu niedojedzonych resztek (bardzo dobry poradnik na ten temat znajdziecie tutaj). Oprócz karmika, warto w ogrodzie postawić poidełko, zwłaszcza podczas dużych mrozów ptakom trudno znaleźć wodę; styczeń jest też dobrym momentem na wyczyszczenie niezasiedlonych budek lęgowych.

Sprawdzanie stanu osłon – regularnie sprawdzamy czy osłony nałożone na rośliny są nienaruszone, w razie potrzeby naprawiamy je; dobrą osłoną dla korzeni roślin jest świeży śnieg; jeśli nie jest go zbyt dużo, nie zrzucamy, ani nie uklepujemy go; pilnujemy również rośliny cebulowe, jeśli młode pędy pojawią się za wcześnie okrywamy je stroiszem.

Ochrona roślin – usuwamy z drzew mumie owocowe które mogą stać się źródłem chorób w kolejnym sezonie; wyszukujemy i niszczymy zimowe gniazda owadów, np. kuprówki rudnicy i niestrzępa głogowca; wycinamy pędy malin z galasami w których zimują larwy pryszczarka malinowca.

Kompostownik – jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, a zima jest mroźna, przykrywamy pryzmę kompostową matami słomianymi lub gałęziami świerkowymi, aby nie dopuścić do zahamowania przemiany materii organicznej.

Podlewanie – jeśli ziemia jest rozmarznięta, podlewamy iglaki i rośliny zimozielone; zwłaszcza te drugie są szczególnie wrażliwe na brak wody w zimie.

Bielenie drzew – przed nadejściem dużych mrozów bielimy drzewa owocowe, zwłaszcza starsze. Pobielone pnie nie są tak podatne na uszkodzenia mrozowe, spowodowane wahaniami temperatury.

Cięcie – jeszcze za wcześnie na cięcie drzew owocowych, ale możemy wyciąć połamane, suche i chore gałęzie.

Leszczyna – w styczniu przerzedzamy zbyt gęste krzewy, wycinamy pędy słabe i stare; nieprzycinana roślina owocuje tylko na zewnętrznych gałęziach.

Pobieranie zrazów – pobieramy zrazy do szczepienia drzew owocowych - jednoroczne pędy dł 50-70 cm i średnicy 6-8 mm; do końca kwietnia przechowujemy je w temp 0-2 st C w wilgotnym piasku.

Dbanie o oczko wodne – z opróżnionych zbiorników wodnych usuwamy gromadzącą się wodę, natomiast w dużych oczkach z zimującymi rybami dbamy o dopływ tlenu np. za pomocą pływaków napowietrzających.

Rośliny doniczkowe – uważnie się im przyglądamy, aby jak najszybciej wykryć pojawienie się szkodników np. przędziorków czy wełnowca; starajmy się zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach za pomocą nawilżaczy lub tacek z mokrym keramzytem ustawionych pomiędzy doniczkami; ważne jest również regularne usuwanie kurzu z roślin, przy okazji tej czynności możemy je dokładnie obejrzeć.

Zimowe zbiory warzyw – zbieramy jarmuż, roszponkę odporną na niskie temperatury, pory, a do połowy miesiąca kapustę brukselską.

Sortowanie nasion – sprawdzamy zebrane w poprzednim sezonie nasiona, usuwamy spleśniałe, zbyt małe lub zdeformowane.

Kontrola przechowywanych warzyw i owoców – podobnie jak w przypadku nasion, regularnie kontrolujemy zbiory, usuwając gnijące i chore; przechowywane w odpowiedniej temperaturze (ok 4 st) i wilgotności pozwoli nam długo cieszyć się plonami.

Przechowywane rośliny – kontrolujemy stan przechowywanych kłączy dalii, bulw mieczyków i begonii oraz innych roślin które nie zimują w gruncie, chore natychmiast usuwamy.

Planowanie – planujemy rozkład rabat w kolejnym roku oraz płodozmian w warzywniku; dobrze jest zrobić listę nasion jakie mamy, oraz tych, których poszukujemy.

Planujemy płodozmian w warzywniku – to dobry moment na zaplanowanie jakie warzywa chcemy uprawiać w kolejnym sezonie; przy planowaniu trzeba wziąć pod uwagę, co rosło w danym miejscu w poprzednim sezonie, kiedy ziemia była nawożona obornikiem, jakie wymagania glebowe mają poszczególne rośliny oraz jak oddziałują na siebie nawzajem; pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć błędów w uprawie.

Zakupy – zaczynamy zakupy nasion na kolejny sezon; to również dobry moment na zakup sprzętu ogrodniczego, chociaż wybór narzędzi może być mniejszy niż w sezonie.

Pierwsze wysiewy – możemy wysiewać na rozsadę paprykę, pomidory, aksamitki, pierwiosnki, heliotrop, begonię stale kwitnącą, lobelię przylądkową, petunię ogrodową, szałwię błyszczącą i żeniszek meksykański; wymagają one jasnego i ciepłego parapetu z dodatkowym doświetlaniem. Do skrzynek wysiewamy nasiona wymagające stratyfikacji (przemrożenia) np. tojady, orliki, jeżówki, ciemiernik biały, wiele dzwonków; skrzynki przykrywamy szybą i wystawiamy na zewnątrz.

Źródło: "Działkowiec" nr 01/17, "Kalendarz ogrodniczy 2017. Mój piękny ogród", Wikipedia , Choroby i szkodniki roślin

2 komentarze:

Copyright © 2016 Truskawkowa działka , Blogger