16:36

Słońce i szarość

Z ostatniej wizyty na Truskawkowej Działce zapadły mi w pamięć trzy kolory - brąz ziemi i nagich drzew, spłowiała zieleń trawy oraz czysty, intensywny błękit nieba... Na kolejny tak ciepły dzień przyjdzie nam czekać aż do wiosny, dlatego prace "ziemne" uważam za zakończone. Podczas oczyszczania działki z wieloletniego kożucha chwastów ma się praktycznie bez przerwy kontakt z podłożem, które teraz już jest bardzo zimne. Dla kilku dodatkowych metrów nie warto ryzykować przeziębienia, ten rodzaj prac podejmę znów na wiosnę. Zostało porządkowanie, pobielenie pni drzew, a podczas zimy również ich cięcie i rozsypanie mączki bazaltowej. 1 2 3 W czasie tego pięknego dnia miałam wrażenie dziwnej ostateczności, zakończenia, jakby przyroda mówiła: "to już na razie wszystko, czas zacząć przygotowania do nowego cyklu pór roku". I chociaż działki i ogrody zapadły już w sen zimowy, my, ich właściciele, nie musimy biernie czekać. Teraz jest pora na czyszczenie narzędzi, przegląd zebranych nasion lub kupienie nowych, planowanie rabat i prac do wykonania w kolejnym sezonie... Podczas zimowych miesięcy warto również wykonać domki dla owadów, a jeśli ich nie mamy, również budki lęgowe dla ptaków i karmnik. 4 5 Za radą udzieloną na forum ogrodniczym przykryłam kawałek ziemi folią, którą zdejmę dopiero na wiosnę, kiedy sezon wegetacyjny zacznie się już na dobre. Wschodzące chwasty z braku światła i wody obumrą, co ułatwi czyszczenie gleby. Podczas tego sezonu przekonałam się już, że ten sposób działa - zarówno pod stertą sosnowych gałęzi jak i flizeliną na której suszyłam wyrwane z korzeniami rośliny pozostała goła ziemia. Podobno sprawdzają się również w takiej roli kartony, na wiosnę będzie można porównać efekty: 6 7 8

6 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis i piękne zdjęcia. Każda pora roku jest na swój sposób piękna i potrzeba dla natury. Jednak moją ulubioną jest wiosna. :)
  Pozdrawiam i zapraszam też do siebie! ptasieslady.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, każda pora roku jest piękna i potrzebna - też najbardziej lubię wiosnę, zwłaszcza moment, kiedy kwitną drzewa owocowe:)

   Usuń
 2. Przepiękne pierwsze zdanie muszę powiedzieć! :) Osobiście lubię tę jesienną aurę, tuż przed zimą. Takie przygotowania do snu roślin i niektórych zwierząt. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Ta pora ma coś niesamowicie melancholijnego - wszystkie kolory już zniknęły, ale nadal możemy widzieć wszystkie te uschnięte świadectwa minionego sezonu...

   Usuń

Copyright © 2016 Truskawkowa działka , Blogger